Zbliża się wiosenny sezon rowerowy,a Twój rower nie miał jeszcze przeglądu? Pewnie masz zamiar oddać go do serwisu, jednakże przed tym spróbuj sam sprawdzić w jakim stanie znajduje się rower. Zwróć uwagę nie tylko na napęd i opon, przyjrzyj się bliżej łożyskom i hamulcom.

Klocki hamulcowe to bardzo ważne elementy. Należy je regularnie czyścić, gdyż zużywają się i niszczeją. Skutkiem zużycia klocków może być destrukcja obręczy, a nawet tarczy.

Jak zadbać o te elementy? Nie ma tu żadnej filozofii. Obręcz wystarczy regularnie przecierać suchą szmatką, natomiast w przypadku tarczy koniecznie musisz zastosować środki lub detergenty rozpuszczające tłuszcz.

Kiedy klocki hamulcowe zostały już przez Ciebie sprawdzone, pamiętaj aby nie zaniedbywać łożysk.

Na wstępie sprawdź koła, suport i tak zwane stery. Czy są bardzo poluzowane? W jaki sposób to sprawdzić? Wystarczy, że chwycisz koło i zaczniesz ruszać nim na boki. Jeżeli jest w miarę sztywno przymocowane, okaże się że wszystko jest w porządku. W przypadku suportu zamiast za koło chwyć po prostu za korbę. Aby dokładnie sprawdzić stery, musisz nacisnąć hamulec z przodu i poruszać rowerem w tył i w przód. Jeżeli w rowerze nie ma żadnych luzów, pojazd porusza się cicho. W przypadku jakichś dźwięków, spróbuj je zlokalizować. Jeżeli nie pozbędziesz się powstałych luzów, może to doprowadzić z czasem to szkód w postaci wyrw i dziur w bieżniach toczenia, o które mogą obijać się kulki. Jeżeli będziesz jeździł z nie wyeliminowanymi luzami, mogą one całkowicie zdewastować łożysko i zniszczyć inne części. Oddając rower do mechanika musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami usługi i naprawy. Dlatego też spróbuj najpierw samodzielnie pozbyć się problemu. Im wcześniej zareagujesz tym jakiekolwiek zniszczenia będą minimalne lub nie będzie ich wcale.

You May Also Like

Rzym – co warto zobaczyć?

Jest częstym celem turystów odwiedzających Włochy, a wycieczki po jego terenie od…