Na młodych internautów czyha wiele zagrożeń. Cyberprzemoc może przybierać różne formy i często doprowadza ofiary do poważnych zaburzeń zachowania. Jakie symptomy powinny zaniepokoić rodziców i co można zrobić, aby ustrzec nastolatków przed niebezpieczeństwem w sieci?

Czym jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc to zjawisko, które coraz częściej towarzyszy nastolatkom. Obejmuje wiele zachowań, z którymi młodzież może spotkać się na co dzień podczas korzystania z komunikatorów internetowych, przeglądania portali społecznościowych, a nawet grania w gry komputerowe ze znajomymi.

Agresja elektroniczna może przyjmować formę prześladowania, zastraszania czy nękania. Oprawcy często rozsyłają kompromitujące materiały, włamują się na konta mailowe czy publikują ośmieszające wpisy na temat ofiary. Sprawcy bardzo często zachowują anonimowość, a w sieci czują się bezkarnie.

Cyberprzemoc istnieje już od końca XX wieku. Jednak rozwój technologii sprawia, że nastoletni oprawcy wciąż poszukują nowych metod na nękanie rówieśników. Ponadto najmłodsi niechętnie rozmawiają z rodzicami o swojej aktywności w internecie. Zdarza się, że dopiero psycholog dziecięcy może zauważyć przyczynę zaburzeń zachowania i rozwiązać problem.

Do czego może doprowadzić elektroniczna agresja?

Sporadyczne ataki elektronicznej agresji mogą negatywnie wpłynąć na nastrój i obniżyć samoocenę. Jeżeli działania oprawców powtarzają się coraz częściej i są bardziej nasilone, u ofiary niekiedy pojawiają się lęki, zaburzenia psychosomatyczne, długotrwałe problemy z koncentracją i skuteczną nauką, a w skrajnych przypadkach – nawet próby samobójcze. Zdarza się, że leczenie depresji u młodzieży spowodowane jest właśnie internetowym hejtem.

Jak rozpoznać ofiarę cyberprzemocy?

Istnieje wiele symptomów, które mogą świadczyć o tym, że dziecko spotyka się z internetową agresją. Wówczas łatwo zauważyć niepokojące zaburzenia zachowania w postaci huśtawki nastrojów czy unikania kontaktów z rówieśnikami. Ponadto najmłodsi mogą dużo łatwiej popadać w konflikty i denerwować się z błahych powodów.

Warto obserwować, w jaki sposób zachowuje się dziecko podczas korzystania ze smartfona czy komputera. Jeżeli nerwowo reaguje na przychodzące powiadomienia lub obsesyjnie sprawdza aktualizacje na portalach społecznościowych, należy jak najszybciej rozwiązać problem.

Jak można pomóc dziecku?

Gdy pojawią się pierwsze zaburzenia zachowania, warto porozmawiać z synem lub córką, a w razie potrzeby skontaktować się z psychologiem dziecięcym lub pedagogiem szkolnym. Być może to inni uczniowie stanowią zagrożenie i kłopot uda się szybko rozwiązać. Dobrą praktyką jest również dyskretna obserwacja poczynań najmłodszych w internecie i błyskawiczne reagowanie na wszelkie oznaki niebezpieczeństwa.

Jeżeli jednak stan psychiczny dziecka jest bardzo poważny, konieczna może być wizyta u specjalisty, który zajmuje się leczeniem depresji u młodzieży. W takiej sytuacji należy otoczyć dziecko opieką i zawsze podążać za wskazówkami psychiatry czy psychoterapeuty.

You May Also Like

Co zrobić z niechcianym tatuażem – zatuszować czy usunąć?

Tatuaże to bardzo popularna ozdoba ciała. Coraz więcej osób decyduje się na…

Objawy salmonelli

Salmonella to rodzaj bakterii, które wywołują zatrucia pokarmowe. Można się nimi zarazić…

Na czym polega terapia szumów usznych?

Szum uszny to problem złożony i niestety niezwykle trudny w całkowitym wyleczeniu…

Dieta na depresję

Życie nie zawsze jest tylko przyjemne. Wszyscy miewamy swoje problemy, ale na…