Tatuaże to bardzo popularna ozdoba ciała. Coraz więcej osób decyduje się na nie, wybierając przy tym bardzo oryginalne i często rozbudowane wzory. Czasem jednak zdarza się, że decyzja o wykonaniu tatuażu nie była dobrze przemyślana. Po pewnym czasie pojawia się niezadowolenie i chęć pozbycia się rysunku.
Zakrycie niechcianego tatuażu nowym wzorem
To metoda często mniej kosztowna i szybsza. Nie wymaga wielokrotnych sesji w różnych odstępach czasu, a także jest już czymś znajomym – to po prostu kolejny tatuaż. Należy jednak pamiętać, że nie każdy wzór da się ładnie zakryć. Problematyczne mogą być m.in. te wyjątkowo ciemne. Sam cover up tatuażu zwykle skutkuje dosyć dużym i mocno wypełnionym wzorem, jednak niektórym wystarcza delikatne przerobienie dotychczasowego wzoru.
Zakładając, że stary tatuaż nie ma być tylko lekko zmieniony, a całkowicie przykryty, dobrze jest wybierać projekty mocno wypełnione. Nie muszą być kolorowe, jednak powinny być intensywne. Muszą też być minimum wielkości aktualnego wzoru, choć zazwyczaj są od niego przynajmniej odrobinę większe. Przy wybieraniu nowego tatuażu warto pamiętać, że przykrycie go po raz kolejny może okazać się bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Z tego względu niech kolejny wybór będzie przemyślany i dopasowany do gustu.
Usuwanie niechcianego tatuażu
Wiele osób wciąż powiela szkodliwe mity na temat usuwania tatuaży. Wśród nich najczęściej słyszy się, że ich usuwanie zawsze jest bardzo bolesne, pozostawia blizny albo że nie da się usunąć innego tuszu niż czarny. Fakty jednak są następujące:
- usuwaniu tatuażu nie towarzyszy nieznośny ból, gdyż stosuje się odpowiednie znieczulenie (np. w formie maści znieczulającej), a osoby, które poddały się zabiegowi, oceniają go jako do zniesienia (towarzyszy mu jedynie uczucie szczypania, parzenia lub ukłucia, które szybko mija);
- usunięcie czarnego, jak i kolorowego tatuażu jest jak najbardziej możliwe dzięki skutecznej technice laserowej;
- usuwanie tatuażu w profesjonalnym salonie jest w pełni bezpieczne – przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad, który ma sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania;
- wielkość, jak i widoczność blizn po usunięciu zależy od wyglądu i wielkości samego tatuażu, a także skłonności do bliznowacenia osoby poddającej się zabiegowi.
Usuwanie tatuaży techniką laserową
Aktualnie wśród metod usuwania tatuaży najpopularniejsza jest technika laserowa. Polega ona na emisji impulsów przez odpowiedni laser, który rozbija cząsteczki pigmentu, stopniowo rozjaśniając wzór z każdym zabiegiem. Ilość takich zabiegów zależy od wielkości tatuażu i jego intensywności – ich liczbę ustala się po konsultacji w klinice. Przed zabiegiem nie należy się opalać i powinno się odstawić preparaty z pochodnymi witaminy A. Pojedyncza sesja trwa zwykle około kilkudziesięciu minut, a w jej trakcie jest stosowane znieczulenie miejscowe. Jeśli po usunięciu tatuażu odpowiednio zadba się o skórę i będzie się stosować do zaleceń otrzymanych w klinice, blizny mogą stać się praktycznie niewidoczne.