Zautomatyzowanie procesów otwierania i zamykania bram garażowych jest doskonałym pomysłem. Szczególnie zimą lub jesienią, gdy parzy siarczysty mróz i gdy często mamy do czynienia z obfitymi opadami deszczu. Pozwolenie sobie na ten mały luksus pomaga nam zabezpieczyć się lepiej przed warunkami pogodowymi i przed niebezpieczeństwem zachorowania, choćby miało to być tylko małe przeziębienie. Doskonale przecież zdajemy sobie sprawę, że częste wystawianie się na dużą różnicę temperatur, na różnicę pomiędzy ciepłem samochodu a mrozem warunków zewnętrznych, może prowadzić do sprawdzenia naszej odporności. 

Zalety automatycznych bram

Na automatykę bram nie wskazują więc nasze zachcianki, a po prostu zdrowy rozsądek. Warunków pogodowych nie da się do końca przewidzieć. Nigdy nie możemy mieć pewności, czy zima będzie mroźna, czy obejdzie się bez bardzo niskich temperatur. Czy opady śniegu i deszczu będą dokuczliwe? Czy nie opłaci nam się w tym roku zainstalować automatyki do bram garażowych, by nie narażać się na niebezpieczeństwo przemarznięcia i przemoczenia?

Automatyka do bram sprawdza się doskonale. Dzięki niej jesteśmy w stanie otwierać i zamykać bramy garażowe, z przytulnego wnętrza naszego pojazdu. Pomaga nam, szczególnie gdy otwarcie bramy wiąże się z koniecznością pozostawienia samochodu na chodniku bądź jezdni. Zawsze wtedy, gdy warunki pogodowe są złe, okropne i niezwykle dokuczliwe. 

Brama automatyczna

Jak zbudowany jest napęd do bram?

Zanim kupimy napęd do bram garażowych, warto przyjrzeć się bliżej jego budowie. Napęd to tak naprawdę zestaw elementów niezbędnych do tego, aby brama poruszała się płynnie. Składa się z siłownika, który jest sterowany przez centralny moduł sterujący. W zależności od modelu panel wyposażony jest we włącznik/wyłącznik, dzięki której możemy zaprogramować funkcje napędu. Jeśli moduł sterujący nie jest bezpośrednio podłączony do siłownika, możemy go wygodnie umieścić w odpowiednim miejscu na bocznej ścianie garażu. Nowoczesne napędy do bram garażowych wyposażone są w odbiorniki radiowe, za pomocą których można zdalnie otworzyć bramę.

Parametrem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego napędu, jest wielkość i waga bramy. Każdy napęd przeznaczony jest do konkretnego typu drzwi. Wymiary podaje się po zmierzeniu długości i wysokości całych drzwi, waga jest zwykle szacunkowa dla danego typu drzwi. Najczęściej jest to około 50 kilogramów dla bram garażowych o powierzchni 5 metrów kwadratowych.

Dodatkowe funkcje automatyki do bram garażowych

Decydując się na zakup bramy elektrycznej, warto wyposażyć ją w kilka funkcjonalnych elementów. Ochrona przed upadkiem jest szczególnie ważna w przypadku bram segmentowych. Jeśli sprężyna pęknie lub jakaś inna część mechanizmu otwierającego ulegnie awarii, drzwi zostaną automatycznie zablokowane, a następnie podniesione.

Bariera świetlna do bramy garażowej zabezpiecza przed niekontrolowanymi ruchami skrzydła bramy w przypadku wystąpienia przeszkody w otworze wjazdowym. Jeżeli jakiś przedmiot zablokuje linię bariery świetlnej podczas zamykania, napęd zatrzymuje się i natychmiast cofa w przeciwnym kierunku.

Oświetlenie bramy to praktyczne rozwiązanie, które zapala się po uruchomieniu mechanizmu otwierania lub zamykania bramy i ostrzega innych kierowców, lub pieszych o ruchu pojazdu. Najczęściej lampka sygnalizacyjna bramy montowana jest na słupku w pobliżu bramy garażowej.

Zdalne sterowanie bramą

Zabezpieczenie w przypadku awarii

A co gdy zabraknie zasilania? W takim wypadku pozostanie nam niestety mechaniczne otwieranie. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie, kiedy to brak zasilania, brak prądu, lub ewentualna awaria automatyki nie pozwolą nam na automatyczne otwarcie i zamknięcie garażu. Wśród tych sporadycznych wydarzeń nie warto szukać więc reguły, a automatyka przydaje się w znacznej większości przypadków.

źródło: http://www.roletyalu.pl/kategoria/bramy

You May Also Like

Łóżka kontynentalne – czym się charakteryzują i jakie mają zalety?

Dobrze się wysypiać to podstawa i nie warto z tą teorią kruszyć…

Oświetlenie w domu – jakie akcesoria są potrzebne?

Planując oświetlenie do domu, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę lampy, abażury…

Nowe mieszkania w Warszawie – co kupują Polacy?

Zakup nowego mieszkania w Warszawie jest z wielu powodów znakomitą lokatą kapitału.…

Jaką lampę stojącą wybrać do salonu?

Zastanawiasz się, jak urozmaicić swój salon? Zamiast kupować kolejne dekoracje i stylowe…