Rolety zewnętrzne zapewniają doskonałą ochronę termiczną. Latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu, z kolei zimą zapobiegają wychłodzeniu. Dodatkowo zapewniają ochronę przed wzrokiem sąsiadów i przypadkowych przechodniów. Z estetycznego i funkcjonalnego punktu widzenia dobrą decyzją jest wybór rolety zewnętrznej w systemie ukrytym. W przeciwieństwie do rolet adaptacyjnych. Ich zastosowanie należy zaplanować z wyprzedzeniem – najlepiej na etapie projektowania lub budowy domu. Po dokonaniu odpowiednich zmian w nadprożach drzwi można je również montować podczas procesu termomodernizacji.
Rolety podtynkowe – wysokie parametry termiczne
Ze względu na gospodarkę energetyczną budynku decyzja o zakupie rolet podtynkowych jest szczególnie ważna. Produkty te zapewniają doskonałą izolację termiczną, ponieważ nie ingerują w konstrukcję nadproża okien i drzwi, a tym samym nie wpływają na bilans energetyczny budynku i powstawanie mostków termicznych. Co ważniejsze, doskonale komponują się z elewacją i stają się integralną częścią elewacji. Front skrzynki rolety jest również podstawą dowolnego materiału okładzinowego (np. tynku), dzięki czemu skrzynka po wykończeniu staje się niezauważalnym elementem elewacji budynku. Elementy konstrukcyjne rolety, takie jak prowadnice i listwy dolne, można dopasować kolorystycznie do stolarki okiennej.
Rolety podtynkowe pozwalają na utrzymanie prawidłowego bilansu energetycznego domu. Latem zapewniają wymagany cień, zapobiegając przegrzaniu pomieszczenia i nadmiernemu korzystaniu z klimatyzacji. Natomiast w zimowe i wietrzne dni ograniczając wychładzanie budynku, odpowiada za to w dużej mierze, tak zwana poduszka powietrzna jest doskonałym izolatorem.
Montaż ma znaczenie
Zatrudnienie odpowiedniej ekipy montażowej jest równie ważne, jak wybór rolety do domu. W przypadku nieprawidłowego montażu nawet najwyższej jakości rolety renomowanych producentów nie będą działać. W przypadku rolet podtynkowych ważne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji nadproża, co zapewni odpowiedni poziom izolacji i pozwoli uniknąć powstawania tzw. mostków termicznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków niskoenergetycznych i pasywnych. Wśród najczęstszych błędów popełnianych przez instalatorów najpoważniejszym jest montaż rolety bezpośrednio na warstwie ocieplenia. Niedopuszczalne jest również pozostawianie rolety, gdy skrzynka nie jest dokręcona lub jest tylko połączona z prowadnicą, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia. Skrzynka rolety musi być przymocowana do części konstrukcyjnej budynku. Aby uniknąć takich problemów, warto postawić na dobrze wyszkolony zespół fachowców, który zapewni standard montażu na wysokim poziomie.
Nasz sklep z roletami pomoże w wybraniu najodpowiedniejszej rolety.
Funkcje poprawiające komfort
W związku z postępem technologicznym i coraz niższymi cenami prawie każda zamontowana roleta wyposażona jest w silnik elektryczny. Sterowanie elektryczne, nie tylko poprawia łatwość obsługi, ale również, dzięki możliwości doboru różnych akcesoriów takich jak: wyłącznik czasowy, za pomocą którego można zaprogramować otwarcie i zamknięcie rolety w dowolnym momencie, bezpieczeństwo naszego mienia podczas dłuższa nieobecność. Dodatkowo wyposażenie rolet w: czujniki słońca czy temperatury zapewnia odpowiedni mikroklimat we wnętrzu, a tym samym realne oszczędności w kosztach ogrzewania czy chłodzenia. Na rynku popularne są inteligentne systemy sterowania, które pozwalają tworzyć różne scenariusze z dowolnego miejsca za pomocą tabletu lub smartfona oraz zdalnie sterować roletami. Takie rozwiązania można również rozszerzyć o inne produkty, takie jak czujniki ruchu, światła, kamery, systemy alarmowe, które w znaczny sposób poprawią nasz komfort.