Z dnia na dzień dziecko zaczyna zachowywać się zupełnie inaczej? Nie uśmiecha się już do Ciebie? Unika towarzystwa kolegów i koleżanek? Nie bagatelizuj żadnych zmian w zachowaniu dziecka, ponieważ mogą być objawem zaburzeń lękowych.

Jakie zachowania dziecka powinny Cię zaniepokoić?

W pierwszych latach poznajesz dopiero swoje dziecko, ale pewne zachowania na pewno powinny wzbudzić Twoje zaniepokojenie. Przede wszystkim na uwagę zasługuję dzieci, gdy zupełnie nic nie mówią, nawet pojedynczych słów. Niepokojące jest także, jeżeli maluch w żaden sposób nie reaguje na wydawane polecenia np. zrób pa-pa czy zaklaskaj rączkami.

O pomoc do specjalisty należy zgłosić się również wtedy, gdy dziecko nie przejawia stereotypowych zachowań, takich jak trzepanie rączkami jak motyl, nie wyraża żadnych emocji, ani pozytywnych, ani negatywnych.

Dzieci potrzebują także wsparcia psychologicznego, jeżeli są aspołeczne, nie potrafią okazywać miłości i są wybitne wyłącznie w jednej dziedzinie nauki.

Gdy tylko zauważysz niepokojące sygnały w zachowaniu dziecka, objawy lęku oraz inne zaburzenia, natychmiast zapisz się na wizytę do psychiatry dziecięcego lub psychologa, w celu rozpoczęcia diagnozy. Im wcześniej zareagujesz, tym lepiej.

Jakie są objawy lęku u dzieci?

Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, ale gdy przybiera formę niebezpieczną i spotęgowaną może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Niestety boryka się z nim coraz więcej dzieci. Jest on nieproporcjonalny do okoliczności i występuje w najmniej spodziewanych momentach. Zaburza codzienne funkcjonowanie dziecka. Zwykle wraz z lękiem pojawia się kołatanie serca, ból głowy, brzucha, polecenie się, uczucie zmęczenia i inne dolegliwości odbierające radość z życia.

Objawy lęku mogą występować obecnie u prawie 20% dzieci i młodzieży, co pokazuje skalę problemu. Ciągła presja, dążenie do doskonałości, a także narażenie na wiele czynników środowiskowych mają negatywny wpływ na psychikę młodych ludzi.

Jak pomóc dziecku z zaburzeniami lękowymi i psychicznymi?

Możesz pomóc swojemu dziecku w walce o zdrowie psychiczne i pokonanie zaburzeń lękowych zapisując je do specjalistycznej poradni psychiatrycznej. Po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnozy zostanie wdrożone leczenie opierające się na psychoterapii, a w zaawansowanym stadium choroby także na farmakologii.

Do zaburzeń psychicznych i lękowych należy podejść w sposób naturalny i normalny, bez ukrywania przyczyn złego stanu zdrowia dziecka. Należy uświadomić otoczenie, z jakim problemem zmaga się pociecha, aby mogli się wobec niego właściwie zachowywać, a też dziecko poczuje się znacznie lepiej wiedząc, że rodzice i bliscy są dla niego wsparciem.

Największym problemem w leczeniu zaburzeń lękowych i psychicznych jest brak wiedzy oraz wstyd społeczny. Są one bardzo dużą przeszkodą w pomaganiu dzieciom, które faktycznie potrzebują wsparcia profesjonalistów. Warto korzystać z takiej pomocy, ponieważ jest ona nieoceniona we współczesnych, trudnych czasach.

You May Also Like

Objawy salmonelli

Salmonella to rodzaj bakterii, które wywołują zatrucia pokarmowe. Można się nimi zarazić…

Wypróbuj kremy anti-age i ciesz się doskonałą cerą

Kremy mające działanie przeciwzmarszczkowe to ważny element codziennej pielęgnacji już nawet po…

Co warto kupić w sklepie bio

Obecnie, coraz większą popularnością cieszą się produkty “bio”. Jednak nie każdy wie,…

Laser frakcyjny — jakie zabiegi możesz dzięki niemu wykonać?

Nie bez powodu lasery kosmetyczne w ostatnim czasie cieszą się niesłabnącą popularnością…