Płyta MDF pojawia się na wielu etapach prac wykończeniowych, jakie prowadzimy w naszych czterech kątach. Nic dziwnego – jest to stosunkowo tani materiał, który imituje prawdziwe drewno i może przybierać przeróżne kolory i struktury. Sprawdźmy zatem, czym tak naprawdę jest popularna płyta meblowa i jakie ma zastosowanie.

Czym jest płyta meblowa MDF?

W dosłownym tłumaczeniu MDF to płyta o średniej gęstości. Jest to materiał drewnopochodny, co powoduje, że w procesie obróbki staje się bardziej podatny na formowanie i prawdopodobnie tutaj swój początek ma popularność płyt MDF. Warto także zauważyć, że materiały wykonane z tej płyty są również dosyć odporne na wilgoć, wysoką temperaturę czy uszkodzenia mechaniczne. Z tego rodzaju płyt meblowych wykonuje się głównie fronty meblowe, listwy przypodłogowe czy całe regały.

Oczywiście, jakość wykonania konkretnych płyt może być różna, a różnice będą najbardziej wyraźne w zabezpieczeniu płyt. Z tego powodu warto wybrać produkty od sprawdzonych producentów lub przynajmniej nie wybierać tych podejrzanie tanich. Płyta meblowa MDF generalnie jest jednak zdecydowanie trwalszym odpowiednikiem płyt wiórowych, które imitują drewno, a nawet wielu innych powszechnie używanych materiałów.

Dlaczego pływa meblowa MDF stała się tak popularna?

Płyty MDF bardzo dobrze znoszą formowanie, a to sprawia, że mogą przybierać niebanalne wzory. Również dlatego wykorzystywane są dosyć często do tworzenia ozdobnych paneli ściennych. Łatwość obróbki tego rodzaju płyt meblowych powoduje, że producenci znajdują coraz to nowe rozwiązania dla jej użycia. Praktycznie nie istnieją tutaj ograniczenia.

Z płyt MDF można stworzyć fronty matowe i w połysku, w klasycznych i niestandardowych kolorach, a nawet takie, które imitują drewno, kamień czy metal. Ten materiał może zatem służyć wykończeniu niemal każdego rodzaju wnętrza i tylko od naszej wyobraźni zależy, jak wykorzystamy możliwości tego materiału.

Szczególnie teraz warto wziąć pod uwagę płyty MDF jako dobry zamiennik drożejącego ciągle drewna. Tym bardziej dlatego, że różnice będą praktycznie niezauważalne dla większości z nas, zwłaszcza gdy wybierzemy dobry laminat.

You May Also Like

Czytnik linii papilarnych. Gdzie najlepiej stosować?

Wiele mówi się ostatnio o czytnikach linii papilarnych – jest ku temu…

Lampy do sypialni – poznaj aktualne trendy

Stworzenie funkcjonalnej sypialni to duże wyzwanie. Czy modne rozwiązania są również praktyczne?…

Rewolucja w Budownictwie: Początki Okien PCV

Współczesne budownictwo jest pełne zaawansowanych rozwiązań, które zwiększają komfort, bezpieczeństwo i efektywność…

Rozważając Markizy Tarasowe: Półkaseta kontra Pełna Kaseta

Markizy tarasowe są niezwykle popularne jako skuteczne i estetyczne rozwiązanie do ochrony…