Zastanawialiście się kiedyś, skąd się wziął – przeżywający swój renesans – gramofon? Jaki był jego prototyp? Kiedy i gdzie powstał? Jak wyglądał? Na jakiej zasadzie działał? Podobne pytania można mnożyć w nieskończoność. I zapewne niejednego historia gramofonu ciekawi, w końcu to tak popularny sprzęt.

Gramofon wywodzi się od fonoautografu. Urządzenie to zadzięczamy Francuzowi o nazwisku Martinville. W 1857 roku stworzył on sprzęt umożliwiający zapis dźwięku. Inspiracją dla wynalazcy była… budowa ludzkiego ucha. Tak, to nie jest pomyłka. Martinville dążył do odwzorowania przewodu słuchowego, błony bębenkowej i kosteczek słuchowych.

Przodkowie gramofonu – fonoautograf i fonograf

Urządzenie Matinville`a nie odtwarzało zapisanego dźwięku. Kolejny wynalazek, tym razem stworzony przez Edisona – dawał taką możliwość. Fonograf, bo o nim mowa, powstał w 1877 roku. Opatentowany został rok później. Edison, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, nie wzorował się na uchu, a bazował na wcześniejszym wynalazku – telefonie.

Edison modyfikował swoje dzieło. Co ciekawe, nie zakładał on, że fonograf będzie wykorzystywany do odtwarzania muzyki. Sprzęt – jego zdaniem – miał służyć do nagrywania dyktowanego tekstu. Dedykowany był dla biur, gospodarstw domowych (zapis historii rodziny) i placówek oświatowych (nagrywanie lekcji).

Pierwszy gramofon

Urządzenie odtwarzające płyty winylowe powstało w tym samym roku co fonograf. Jego twórcą był Emil Berliner. Stworzony przez Berlinera gramofon nie posiadał opcji zapisu dźwięku. Pierwsze płyty winylowe znacznie odbiegały wyglądem od tych, które znamy. Różniły się chociażby materiałem, z którego je wykonywano.

Przez lata pracowano nad wielkością płyt winylowych. Dobierano różne tworzywa do ich wyrobu. Przez 40 lat to winyle były najpopularniejszymi nośnikami. Zmianie ulegał też sam gramofon. Obecnie gramofon retro jest jednym z bardziej pożądanych urządzeń do odtwarzania muzyki. Znajdź model idealny dla siebie – zajrzyj do sklepu Dogramofonu.pl.

You May Also Like

Wyłącznik linkowy – zasada działania i zastosowanie w przemyśle

Zatrzymanie awaryjne jest bardzo istotną opcją w każdym zakładzie pracy. Dzięki niemu…

Hale i namioty a opady śniegu

Przygotowanie przestrzeni magazynowej, wystawowej, czy targowej może się wiązać z zastosowaniem różnych…

Czym są lemiesze i dlaczego są tak ważne?

Lemiesz jest przede wszystkim elementem eksploatacyjnym stosowanym w maszynach budowlanych. Podatny jest…

Modyfikacje do gier

Branża gier komputerowych prężnie się rozwija. Jesteśmy w tych czasach, gdzie cyfrowa…