Pergole stanowią funkcjonalną i praktyczną osłonę tarasu. Pergola jest zarówno osłoną przeciwsłoneczną, przeciwdeszczową, jak i przeciwwietrzną. Ich dużą zaletą jest nowoczesny i estetyczny wygląd, który doskonale sprawdza się zarówno w przypadku domów wykończonych w stylu minimalistycznym, jak i tradycyjnym. Nowoczesne pergole nie tylko zapewniają ochronę przed słońcem, ale pełnią również funkcje dekoracyjne. W przypadku pergoli z ruchomym zadaszeniem możesz dodatkowo regulować kąt padania promieni słonecznych do jej wnętrza. Konstrukcja pergoli wykonana jest z wysokiej jakości profili aluminiowych malowanych proszkowo, dzięki czemu jest wysoce odporna na wilgoć i warunki atmosferyczne. W pergoli możemy wyróżnić rozwiązania ścienne i wolnostojące. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej oraz możliwości tworzenia modułów możesz dostosować produkt do swoich osobistych potrzeb.
Nowoczesna, aluminiowa pergola tarasowa ze względu na swoją konstrukcję oraz funkcje, które jest w stanie spełnić, nie należy do najtańszych. Cena pergoli przeznaczonej na przydomowy taras waha się w przedziale od 20 do nawet 80 tysięcy złotych. Największe znaczenie ma tutaj wybrany model oraz potrzebny rozmiar. Co jeszcze wpływa na cenę oraz co powinniśmy sprawdzić przed zakupem?
Wytrzymałość na wiatr
Wytrzymałość na wiatr to kolejna cecha, którą powinna posiadać pergola. Szczególnie na ten parametr powinny zwrócić uwagę osoby, których dom zlokalizowany jest w górach lub nad morzem, lub na działce pojawiają się silne podmuchy wiatru. Wysokiej jakości pergole są w stanie wytrzymać podmuch wiatru o sile wynoszącej nawet 120 km/h.
Sterowanie ręczne, czy elektryczne
Zadaszenie pergoli można elektrycznie zwijać i rozkładać przy pomocy pilota lub przycisków umieszczonych na ścianie, co pozwala w prosty i bezinwazyjny sposób kontrolować stopień zacienienia tarasu. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę, wysoki poziom komfortu i oszczędności czasu. Są też tańsze, coraz rzadziej stosowane modele, które sterowane są ręcznie. W porównaniu z mniej zaawansowanymi technologicznie ręcznymi alternatywami, pergole sterowane elektrycznego są wciąż stosunkowo drogim rozwiązaniem. Jeśli jednak zależy nam na jak najwyższym komforcie, warto wybrać nieco droższy produkt, aby zapewnić sobie najwyższy komfort.
Wybór koloru
Gdy decydujemy się na zakup pergoli, jednym ze znaczących kryteriów jest wybór odpowiedniego koloru, który zapewni spójność z kolorem i materiałem zdobiącym elewacje budynku.
Zwróć uwagę na gwarancję
Zakup pergoli wiąże się z niemałym wydatkiem dlatego, dobrze, aby służyła nam bezawaryjnie przez długi czas. Podczas zakupu koniecznie sprawdźmy jaką gwarancję oferuje nam sprzedawca. Ważna jest zarówno jej długość, jak i zakres gwarancji. Sprawdź, czy obejmuje ona konstrukcję, lakier, a także napęd elektryczny i dodatkowe akcesoria.
Wodoodporność
Wodoszczelność jeden z podstawowych parametrów, który należy sprawdzić, jeśli, chcemy korzystać z tarasu w czasie deszczu. Konieczne jest sprawdzenie, czy dany model pergoli został przetestowany przez producenta pod kątem przepuszczalności wody i czy sprzedawca gwarantuje, że jest wodoodporny nawet podczas ulewnego deszczu. Jeśli tego nie sprawdzimy, może spotkać nas niemiłą niespodziankę, a pergola będzie spełniała swoje zadanie tylko w słoneczne dni.