Pustynia Błędowska to jedna z ważniejszych atrakcji przyrodniczych na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Co warto wiedzieć na jej temat? Dla kogo ten skrawek Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej stanie się ciekawym celem pieszej wycieczki?

Jak powstała Pustynia Błędowska?

O powstaniu Pustyni Błędowskiej krąży wiele legend, w które bardzo mocno wierzyli nasi przodkowie. Dziś, dzięki nauce, jesteśmy w stanie dokładnie wytłumaczyć, w jaki sposób powstała Pustynia Błędowska. Wiadomo, że do jej powstania w ogromnym stopniu przyczyniła się działalność człowieka oraz górnicza działalność, prowadzona intensywnie już w czasach średniowiecza na terenie pobliskiego Olkusza. Osuszanie gruntów, wycinka drzew – wszystko to sprawiło, że na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej powstała „Polska Sahara”.

Widok na Pustynię Błędowską

Pustynia Błędowska i jej miejsce na mapie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

Wielkim walorem Pustyni Błędowskiej jest jej położenie na pograniczu Śląska i Małopolski. Dzięki temu na jej teren można się bez problemów dostać zarówno od strony Olkusza, jak i od strony Dąbrowy Górniczej. Długość Pustyni Błędowskiej to niespełna 10 km, z kolei jej szerokość osiąga maksymalnie 4 metry. Sama pustynia przedzielona jest a dwie części doliną Białej Przemszy – rzeki, która ma swoje źródła w rejonie Wolbromia. 

Pustynia Błędowska i jej przyrodniczy potencjał

Dziś Pustynia Błędowska jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów – przyrodników. Jakie atrakcje czekają na jej ternie? W trakcie spaceru po tym piaszczystym terenie, można zobaczyć około 100 gatunków roślin naczyniowych, które są przyzwyczajone do piaszczystych gleb i wydmowych warunków. Na uwagę zasługuje tu piaskownica zwyczajna i mietlica pospolita, spore wrażenie robi też turzyca piaskowa. W rejonie Białej Przemszy pojawia się z kolei warzucha polska – ciekawa roślina, będąca lokalnym endemitem.

Pustynia Błędowska jest też doskonałym celem wycieczki dla tych, którzy chcą się skupić na obserwacji zwierząt. W tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej występują m.in. kulony, czyli ptaki pustynno-stepowe. Można tu również podziwiać zimorodki, świergotki polne, jarzębatki oraz dzięcioła czarnego. Nad Białą Przemszą, która przecina Pustynię Błędowską na dwie części, żyją z kolei piżmaki oraz bobry.

Panorama Pustyni Błędowskiej

Jak zwiedzać Pustynię Błędowską?

Istnieje wiele sposobów na to, by odkrywać piękno tego piaszczystego królestwa. Jednym z najlepszych punktów widokowych na Pustynię Błędowską jest Chechło, a dokładniej – wzgórze Dąbrówka. Niestety, tu turyści mogą skorzystać tylko z punktu widokowego, gdyż pobliska część Pustyni służy jako poligon wojskowy. Ciekawy szlak pieszy zaczyna się natomiast w miejscowości Klucze. Tu ważną atrakcją jest wzgórze Czubatka, z którego można z góry spojrzeć na pustynię, lub zejść żółtym szlakiem turystycznym na jej teren. Pieszą wędrówkę po Pustyni Błędowskiej można też zacząć w Błędowie – dzielnicy Dąbrowy Górniczej.

Pustynia Błędowska to nie lada atrakcja dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Kto w czasie wycieczki po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej zajrzy na jej teren, ten z pewnością nie będzie żałować. To wyjątkowe miejsce, które zasługuje na lepsze poznanie.

źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pustynia_B%C5%82%C4%99dowska
https://www.pustyniabledowska.pl/

You May Also Like

Łożyska i hamulce w rowerze. Na co zwrócić uwagę?

Zbliża się wiosenny sezon rowerowy,a Twój rower nie miał jeszcze przeglądu? Pewnie…

5 unikatowych i mało znanych atrakcji północnej Polski

Odkryj nieznane: 5 unikatowych atrakcji północnej Polski Cześć! Czy zastanawiałeś się kiedyś,…

Jakie worki wodoszczelne na kajak wybrać?

Wąski pokład łodzi, niewystarczające umiejętności, napotkanie przeszkody – to tylko niektóre z…

Rzym – co warto zobaczyć?

Jest częstym celem turystów odwiedzających Włochy, a wycieczki po jego terenie od…