Zbliża się wiosenny sezon rowerowy,a Twój rower nie miał jeszcze przeglądu? Pewnie masz zamiar oddać go do serwisu, jednakże przed tym spróbuj sam sprawdzić w jakim stanie znajduje się rower. Zwróć uwagę nie tylko na napęd i opon, przyjrzyj się bliżej łożyskom i hamulcom.

Klocki hamulcowe to bardzo ważne elementy. Należy je regularnie czyścić, gdyż zużywają się i niszczeją. Skutkiem zużycia klocków może być destrukcja obręczy, a nawet tarczy.

Jak zadbać o te elementy? Nie ma tu żadnej filozofii. Obręcz wystarczy regularnie przecierać suchą szmatką, natomiast w przypadku tarczy koniecznie musisz zastosować środki lub detergenty rozpuszczające tłuszcz.

Kiedy klocki hamulcowe zostały już przez Ciebie sprawdzone, pamiętaj aby nie zaniedbywać łożysk.

Na wstępie sprawdź koła, suport i tak zwane stery. Czy są bardzo poluzowane? W jaki sposób to sprawdzić? Wystarczy, że chwycisz koło i zaczniesz ruszać nim na boki. Jeżeli jest w miarę sztywno przymocowane, okaże się że wszystko jest w porządku. W przypadku suportu zamiast za koło chwyć po prostu za korbę. Aby dokładnie sprawdzić stery, musisz nacisnąć hamulec z przodu i poruszać rowerem w tył i w przód. Jeżeli w rowerze nie ma żadnych luzów, pojazd porusza się cicho. W przypadku jakichś dźwięków, spróbuj je zlokalizować. Jeżeli nie pozbędziesz się powstałych luzów, może to doprowadzić z czasem to szkód w postaci wyrw i dziur w bieżniach toczenia, o które mogą obijać się kulki. Jeżeli będziesz jeździł z nie wyeliminowanymi luzami, mogą one całkowicie zdewastować łożysko i zniszczyć inne części. Oddając rower do mechanika musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami usługi i naprawy. Dlatego też spróbuj najpierw samodzielnie pozbyć się problemu. Im wcześniej zareagujesz tym jakiekolwiek zniszczenia będą minimalne lub nie będzie ich wcale.

You May Also Like

Jurajskie atrakcje. Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to jedna z ważniejszych atrakcji przyrodniczych na pograniczu województw śląskiego…

5 unikatowych i mało znanych atrakcji północnej Polski

Odkryj nieznane: 5 unikatowych atrakcji północnej Polski Cześć! Czy zastanawiałeś się kiedyś,…

Rzym – co warto zobaczyć?

Jest częstym celem turystów odwiedzających Włochy, a wycieczki po jego terenie od…

Jakie worki wodoszczelne na kajak wybrać?

Wąski pokład łodzi, niewystarczające umiejętności, napotkanie przeszkody – to tylko niektóre z…