Leasing jest obecnie jedną z najpopularniejszych form finansowania samochodów dla firm. Z racji wzrostu zainteresowania tą usługą, rozwinęły się również jej przeróżne rodzaje. Jednym z nich jest leasing operacyjny. Na czym on jednak polega?

Na czym poleca leasing operacyjny?

Leasing operacyjny bardzo często nazywany jest po prostu leasingiem usługowym. Chcąc wyjaśnić na czym on polega, możne po prostu powiedzieć, że w jego ramach przekazuje się konkretny środek trwały- najczęściej jest to samochód a leasingobiorca w zamian opłaca należne raty leasingowe. Środek trwały, który stał się przedmiotem leasingu pozostaje jednak w dalszym ciągu we własności leasingodawcy. Jednak może on dokonać odpisów amortyzacyjnych. Warto wiedzieć, że tuż po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, leasingobiorca może na własność wykupić środek trwały. W przypadku firm korzystających z usług leasingu operacyjnego, każdy koszt związany z utrzymaniem przedmiotu leasingu, a także opłaty wstępne i czynsz leasingowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Podatek VAT w leasingu operacyjnym

W przypadku usługi leasingu operacyjnego, podatek VAT naliczany jest do każdej kolejnej raty leasingowej. Wynika to z faktu, że ta forma leasingu traktowana jest jako usługa. Wówczas leasingobiorca może w dowolnym momencie zdecydować się na rozwiązanie umowy z leasingodawcą, a także oddać przedmiot nabyty w ramach tej usługi.

Jakie są największe zalety leasingu operacyjnego?

Leasing operacyjny z pewnością ma wiele zalet. Zwykle za największą z nich uważa się możliwość wpisania praktycznie wszystkich, związanych z nim wydatków w koszty uzyskania przychodu. Wówczas opłata początkowa, czyli czynsz inicjalny, a także raty leasingowe oraz prowizje, opłaty manipulacyjne i koszty, które leasingobiorca ponosi dziennie, celem korzystania z przedmiotu leasingu mogą zostać odpisane. Niestety niemożliwe jest dokonanie odpisów amortyzacyjnych, gdyż są one domeną leasingu finansowego. W tej formie finansowania to leasingodawca dalej pozostaje właścicielem przedmiotu i wpisuje go do swojej ewidencji środków trwałych.

You May Also Like

Utylizacja dokumentów firmowych – dlaczego lepiej skorzystać z outsourcingu?

Utylizacja dokumentów to nieodłączny element każdej firmy, która musi zarządzać swoją dokumentacją…

Meble medyczne w gabinetach zabiegowych i do pomieszczeń laboratoryjnych. Jakie powinny być szafy medyczne?

Dobrze dobrane meble medyczne to priorytet w każdej placówce służby zdrowia. Opłaca…

Hurtownia Odzieży: Doskonałe Koszule Eleganckie Hurt

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja w branży odzieżowej jest ogromna, znalezienie odpowiednich…

Powody, dla których warto wynająć mieszkanie w Warszawie

Dlaczego warto wynająć mieszkanie w Warszawie? Warszawa to miasto, które w ciągu…