Szum uszny to problem złożony i niestety niezwykle trudny w całkowitym wyleczeniu bez długoterminowego zaangażowania pacjenta w poprawę wszystkich aspektów życia. Jakie terapie stosuje się obecnie do leczenia szumów usznych?
1. Terapia habituacji, behawioralna
Wiele ośrodków medycznych zapewnia terapię psychologiczną umożliwiającą przyzwyczajenie się do szumu, akceptację dźwięku słyszanego wyłącznie przez pacjenta. Dla wielu osób to jedyne rozwiązanie, ponieważ źródło szumów trudno diagnozować. Szum wynika nie tylko z uszkodzenia ucha, z incydentu akustycznego, ale również może być wywołany przez problemy krążeniowe, naczyniowe, przez przestawienie odcinka kręgosłupa szyjnego. Szum uszny wywołuje niekiedy długo utrzymujący się stres i bruksizm, silne zaciskanie zębów w nocy.
2. Aparat słuchowy z generatorem szumów
Niektóre aparaty słuchowe posiadają funkcję neutralizacji szumów usznych innym, neutralnym dźwiękiem. Dzięki temu użytkownik aparatu otrzymuje ulgę psychiczną i może przekierować uwagę na znacznie przyjemniejsze częstotliwości. Aparat słuchowy z generatorem szumów przydaje się szczególnie w cichych pomieszczeniach, w nocy, kiedy szum wydaje się intensywniejszy.
3. Konieczna zmiana dotychczasowego stylu życia
Szum uszny można neutralizować przez zmianę stylu życia. Co to oznacza? Chodzi głównie o aktywność fizyczną zorientowaną na osiągnięcie dużej wydolności krążeniowo-oddechowej. Pacjenci z szumem usznym powinni zdiagnozować się pod kątem nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca. Przerośnięte serce i wysokie ciśnienie wynoszące powyżej 140/90 wywołuje w wielu przypadkach szumy możliwe do powstrzymania. Najczęściej wystarczy całodobowy holter do potwierdzenia nadciśnienia i samodzielne monitorowanie wyników w notesie, który przyda się na konsultacjach u lekarza. Pomocne jest też ograniczenie stresu, próby medytacji i głębokiej relaksacji.
4. Botoks na bruksizm oraz szumy uszne
Botoks to nie tylko rozwiązanie na zmarszczki, ale również przydatne w leczeniu bruksizmu, a częściowo również szumów usznych wywołanych uszkodzeniami przez zaciskanie zębów w nocy. Botoks rozluźnia mięśnie na 3-6 miesięcy, a po 4-5 dawkach daje stałe efekty. Koszt zabiegu to około 1200-1500 złotych.
5. Adaptacja organizmu
Szum uszny to ogromny szok na początku, ale jeżeli pacjent przetrwa kilka pierwszych miesięcy schorzenia zauważy, że umysł adaptuje się do nowych warunków. Szum może powodować pewien dyskomfort, ale wiele osób dotkniętych tym problemem szybko przyzwyczaja się do zmian, a po pewnym czasie nawet ich nie zauważa. Warto jednak regularnie przeprowadzać badania słuchu, by monitorować jakość słyszenia.
Właściwa diagnostyka to połowa sukcesu
Oficjalnie nie ma lekarstwa na szum uszny, ale niektóre metody adaptacyjne oraz aparaty słuchowe z generatorami szumów umożliwiają normalne funkcjonowanie w większości sytuacji. Największą rolę w dopasowaniu terapii odgrywa właściwa diagnostyka. Tutaj przypada się wizyta u protetyka słuchu, laryngologa, ewentualnie u dentysty, a nawet psychologa.