Maszyny budowlane, takie jak koparki i wywrotki są używane codziennie przez wiele godzin, dlatego wymagają sporadycznych przeglądów. Jedną z najważniejszych jest przebudowa – wszystko zależy od tego, czy chcemy zaoszczędzić swoje pieniądze i czas, czy uchronić się przed nieprzewidywalnymi kłopotami w dalszej pracy. Odbudowa oznacza przywrócenie maszyny do jej pierwotnego stanu. Może to obejmować wymianę niektórych części i podzespołów na nowe.
Co to jest odbudowa maszyn budowlanych? Naprawa maszyn, wymiana części zamiennych
Remont to ogólne określenie dla wszystkich rodzajów napraw i renowacji. W maszynach budowlanych wykonuje się je jako całość lub osobno, w zależności od rodzaju awarii – jeśli skrzynia biegów ma uszkodzenia wewnętrzne, trzeba wykonać remont kapitalny, ale jeśli są to tylko wybite zęby lub zużyte pierścienie (co zdarza się bardzo rzadko), można ją naprawić poprzez wymianę części.
Jeśli maszyna ma problemy podczas pracy warto postawić na jej odbudowę, gdyż pozwoli zaoszczędzić to pieniądze i czas, które trzeba by było poświęcić na zakup nowego sprzętu. Regularne sprawdzanie sprzętu (opisane w instrukcjach serwisowych) pomoże zapobiec katastrofie.
Przebudowa w maszynach budowlanych polega na odtworzeniu wszystkich uszkodzonych elementów w celu zwiększenia niezawodności, produktywności i wydajności.
Pierwszy etap to oględziny, drugi to demontaż, remont lub wymiana części, które uległy uszkodzeniu lub zużyciu podczas eksploatacji. Ostatnim etapem procesu jest montaż. Po ponownym montażu następuje inspekcja, która ma na celu sprawdzenie, czy wszystko zostało wykonane prawidłowo oraz uszczelnienie miejsc nieszczelności za pomocą specjalnych mas uszczelniających. Efektem remontu maszyny budowlanej jest jej przetestowanie na placu prób z różnymi obciążeniami, które mają symulować rzeczywiste warunki użytkowania w terenie lub rzeczywiste środowisko pracy. Tylko wtedy możemy być pewni, że produkt spełnia normy jakościowe i zapewnia wyjątkową wydajność. Po przeprowadzeniu pełnej kontroli, niektóre maszyny są gotowe do użycia, podczas gdy inne wymagają dodatkowego montażu.
Jakie powody sprawiają, że warto przebudować maszynę budowlaną? Naprawa maszyn budowlanych
Maszyna budowlana z dużą ilością godzin pracy jest dobrym kandydatem do odbudowy, ponieważ jest to tańsze niż zakup nowej maszyny i może pracować tak długo jak nowa. Najczęstszym powodem przebudowy jest wydłużenie czasu pracy przed koniecznością zakupu nowych maszyn lub części. Firmy, które posiadają więcej niż jedną lub dwie maszyny korzystają z odbudowy swoich starych maszyn, ponieważ wtedy nie muszą zamawiać części zamiennych przez cały czas.
Odbudowa maszyn budowlanych – dlaczego warto?
Odbudowa i konserwacja sprzętu budowlanego stają się coraz bardziej popularna. Nowy sprzęt jak wiadomo jest bardzo drogi, a jego zakup nie jest tak prosty jak się wydaje. Cena używanych koparek, ładowarek i spychaczy też nie jest już taka sama jak kiedyś – jest coraz wyższa, co sprawia, że wiele firm decyduje się na odbudowę tej, którą posiadają.
Dlaczego? Po pierwsze, to oszczędność czasu. Odbudowa trwa połowę czasu wymaganego do produkcji zupełnie nowej maszyny. Nawet jeśli spędzimy 2 miesiące na remont, to nadal szybciej niż czekać 6 miesięcy na zamówioną maszynę. Po drodze można napotkać problemy z odstawą czy dostępnością danego sprzętu.
Po drugie, przebudowa jest tańsza – można zaoszczędzić nawet 30-50% kosztów nowego sprzętu. Podsumowując, jest to świetna inwestycja!
Nie ma też żadnych ograniczeń co do tego, jakie maszyny można odbudować. Oczywiście jeśli dana maszyna posiada liczne lub bardzo duże awarie będzie trzeba wymienić wiele części na nowe co również może być kosztowne. Jednak nie ma znaczenia, czy są to koparki, spychacze czy ładowarki – zostaną one przywrócone do określonych i będą działać jak nowe maszyny prosto z fabryki.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/