Okna dwuszybowe (jednokomorowe) wyposażone są w dwie tafle szyb, oddzielone hermetycznie zamkniętą przestrzenią, wypełnioną gazem o dobrych właściwościach termicznych (zwykle jest to argon lub krypton). Montowane są w większości budów i są zdecydowanie tańsze niż szczelniejsze okna trzyszybowe.
Najczęściej okna dwuszybowe montowane są w domach o standardowym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Ich współczynnik przenikania ciepła kształtuje się zwykle na poziomie między 1,0 do 1,5 Uw. Im mniejszy jest współczynnik, tym większa izolacja termiczna, czyli mniejsze straty energii grzewczej. Okno dwuszybowe w połączeniu z odpowiedniej konstrukcji ramą może osiągać współczynnik przenikania ciepła na poziomie nawet poniżej 1,0 Uw. W zależności od poziomu współczynnika różne może być zastosowanie okien dwuszybowych.
Dobrej jakości okna aluminiowe dwuszybowe są wystarczającym rozwiązaniem przy standardowo zaizolowanych budynkach. Sprawdzają się również w starszych domach jednorodzinnych, które są słabo zaizolowane. W takich przypadkach, inwestycja w bardzo szczelne okna trzyszybowe jest nieopłacalna, gdyż nawet najszczelniejsze okna, nie wpłyną znacząco na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, gdy większość ciepła ucieka przez ściany czy podłogi. Często są montowane są także w różnego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych i użytkowych, które są nieogrzewane lub dogrzewane do temperatury 16 stopni np. w garażu czy piwnicy. Są też dobrym rozwiązaniem do domków letniskowych. Przez okna dwuszybowe przenika również więcej ciepła słonecznego z zewnątrz, niż w przypadku rozwiązań trzyszybowych. Pomieszczenia, w których zostaną zatem zastosowane szybciej się nagrzewają dlatego należy rozważać ich montaż od strony południowej czy zachodniej.
Okna dwuszybowe są standardem w obecnych budowach ze względu na dobrą relację jakości do ceny ale stanowią też ekonomiczne rozwiązanie, które można zastosować w celu optymalizacji kosztów w pomieszczeniach rzadziej wykorzystywanych.