Sprawnie działające wycieraczki są niezwykle ważne dla naszego bezpieczeństwa. Tymczasem większość z nas nie przywiązuje do nich zbyt dużej wagi. To błąd. Na szczególną uwagę zasługują pióra wycieraczek, ponieważ to one bezpośrednio odpowiadają za ściąganie i odprowadzanie wody, a przy tym zużywają się najszybciej. Sprawdźmy więc, czym właściwie są pióra do wycieraczek oraz co warto o nich wiedzieć.

Czym są pióra do wycieraczek?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia czym właściwie są pióra do wycieraczek. Mówiąc najprościej są to elementy wykonane z gumy, które bezpośrednio dotykają szyby samochodowej podczas pracy wycieraczki. Pióra muszą być miękkie i elastyczne, a jednocześnie odporne na działanie wilgoci oraz niskich i wysokich temperatur. Tylko ściśle przylegając do szyby są bowiem w stanie skutecznie zbierać wodę.

Niestety, guma jest materiałem, który z czasem staje się bardziej podatny na uszkodzenia. Dlatego też pióra do wycieraczek uznaje się za elementy eksploatacyjne, które wymagają regularnej wymiany. Obecnie wybierać możemy spośród trzech rodzajów piór, które w różny sposób połączone są ze skrzydłem wycieraczki. Pozwala to na optymalne dopasowanie rozwiązania do naszych potrzeb i budżetu.

Kiedy należy wymienić pióra do wycieraczek?

Nie da się ukryć, że nawet w przypadku najdroższych wycieraczek prędzej czy później dojdzie do zużycia powierzchni piór, dlatego też powinny one być regularnie wymieniane. Obecnie uznaje się, że pióra do wycieraczek należy zmieniać raz na rok. Większość osób robi to przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego, podczas którego zwiększona częstotliwość opadów sprawia, że wycieraczki używane są bardzo często.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie powinniśmy ściśle trzymać się tego terminu wymiany, ale również zwracać baczną uwagę na to, jak pracują wycieraczki w naszym samochodzie. Jeśli zauważymy nieestetyczne smugi, wycieraczki słabo zbierają wodę, hałasują w czasie pracy lub przeskakują po szybie – to znak, że czas na zakup nowej pary.

Jak sprawić, by wycieraczki posłużyły przez dłuższy czas?

Nie unikniemy zużywania się piór wycieraczek w naszych samochodach, jednak możemy przyczynić się do tego, że dłużej pozostaną w pełni funkcjonalne. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, jak ważne jest utrzymywanie ich w czystości. Wystarczy chociaż raz w tygodniu umyć wilgotną szmatką pióra do wycieraczek by usunąć z nich pył i drobinki piasku, które trąc o szybę uszkadzają jednocześnie gumę. Poza tym pamiętajmy, że guma pod wpływem działania promieni słonecznych kruszeje. Dlatego też jeśli pióra do wycieraczek mają pozostać w pełni funkcjonalne, starajmy się nie stawiać samochodu w pełnym słońcu.

Podsumowując, pióra są bardzo ważnym elementem wycieraczek, od którego zależy skuteczność w odprowadzaniu wody deszczowej z szyb samochodu. Warto więc zadbać o to, by były wykonane z wysokiej jakości materiałów przez jednego z producentów, który cieszą się dobrymi opiniami. Niezwykle ważne jest również utrzymywanie ich w czystości, a także regularna kontrola i wymiana.

You May Also Like

Leasing używanego auta – co trzeba wiedzieć?

Zakup samochodu na własność nie jedynym sposobem na korzystanie z niego. Istnieją…

Z czego wynika popularność kombajnów marki Bizon w Polsce?

Pomimo dostępu do wielu kombajnów z zagranicy, wciąż sporą popularnością cieszą się…

Jak ułatwić sobie parkowanie w miastach?

Kłopoty z parkowaniem – codzienność w dużych miastach Intensywny ruch i zakorkowane…

Czy warto kupić używany samochód z salonu?

Używany samochód z salonu – gwarancja plus pełna dokumentacja Jednym z największych…