OFF ROAD to nic innego jak emocjonująca jazda po bezdrożach. Odbywa się ona przy wykorzystaniu samochodu terenowego, który jest przystosowany do zmiennych nawierzchni. Dzięki niemu możliwe jest sprawne pokonywanie wybojów, grzęzawisk oraz rzecznych brodów. Tego rodzaju rozrywka przeznaczona jest dla wprawnych kierowców, którzy nie boją się pobrudzić. Kurz, błoto i pył to zjawiska, które są nieodłącznym elementem ekstremalnych przejażdżek. Podróż z dala od szosy to fantastyczny sposób na spędzenie czasu na łonie natury przy jednoczesnym spożytkowaniu drzemiącej w człowieku energii. Warto przy tym pamiętać, że OFF ROAD ma wiele różnych odmian, a prawdziwi entuzjaści jazdy na czterech kółkach powinni wypróbować je wszystkie. Podstawowe techniki jazdy zostały opisane poniżej.

Turystyczny OFF ROAD

Pod pojęciem turystycznego OFF ROADu kryje się aktywność skupiona na rekreacji. Tak pojmowana jazda po bezdrożach może odbywać się w dowolnym czasie i miejscu. Bez znaczenia jest rodzaj gruntu, po jakim kierowca będzie się poruszać. W tym wypadku w wypadzie uczestniczyć może również dowolna liczba osób. Nic nie stoi więc na przeszkodzie w zorganizowaniu grupowej wyprawy bądź udaniu się na nią solo lub z bliskimi.

W przypadku tej kategorii uczestnik co do zasady sam wyznacza trasę oraz cel podróży. Może on ustalić ją zupełnie od podstaw, uwzględniając swoje preferencje i umiejętności. Alternatywą, która jest równie często wykorzystywana, jest wybranie istniejącego już, popularnego szlaku dedykowanego offroadowcom. Wyjątek od reguły stanowi udanie się na przejażdżkę w ramach eventu lub indywidualnej usługi oferowanej przez profesjonalny ośrodek. Wówczas może okazać się, że instruktorzy poruszają się po wcześniej wytyczonych, naturalnych ścieżkach i to spośród nich trzeba będzie wybierać.

Turystyczny OFF ROAD nadaje się idealnie dla osób początkujących, które chciałyby przeżyć ekscytującą przygodę. Tego typu wycieczki trwają zwyczajowo od kilku godzin do nawet kilku dni. Wszystko zależy od upodobań członków wyprawy.

OFF ROAD cross-country

Już sama nazwa cross-country wskazuje, o jakiej dyscyplinie sportu mowa. Ten rodzaj OFF ROADu stanowi formę zaciętej rywalizacji. Są to rajdy organizowane w trudnym terenie. Ich przebycie wymaga znaczących umiejętności od kierowcy i towarzyszącego mu najczęściej pilota.

Głównym celem zawodów jest jak najszybsze przekroczenie linii mety przez pojazd. W tym celu uczestnicy muszą pokonać naturalne pułapki i wypaść lepiej od swojej konkurencji.

Sport ten budzi na całym świecie spore zainteresowanie, o emocjach nie wspominając. Najpopularniejszą imprezą motoryzacyjną zaliczaną do tej kategorii jest słynny Rajd Dakar.

OFF ROAD rock crawling

Rock crawling polega na wspinaniu, a momentami wręcz czołganiu się po skałach. W tym wypadku kierowcy korzystają ze specjalnych pojazdów, które są w stanie poradzić sobie z ekstremalną jazdą pod górę. Aby brać udział w tej rozrywce, należy posiadać profesjonalny sprzęt. Jedynie dobrze wyposażone, często gruntownie zmodyfikowane terenówki dadzą gwarancję na pokonanie wystających pni, kamieni oraz pionowych podjazdów.

Ta dyscyplina przeznaczona jest dla osób dysponujących dużymi środkami. Sam zakup i podrasowanie auta wymaga ogromnych nakładów pieniężnych lub wsparcia sponsora. Niemniej, jest to jeden z ciekawszych sportów, który wymaga od uczestników ogromu determinacji i zaangażowania.

OFF ROAD przeprawowy

Przeprawowy OFF ROAD cechuje się podzieleniem trasy na różne etapy, na których występować będzie odmienne podłoże. Jest to opcja dla tych, którzy poszukują jak najbardziej urozmaiconych szlaków.

Podczas przejażdżki kierowcy mogą być zmuszeni do przedostania się przez rzeczne koryto, skalisty grunt, grzęzawisko lub piaszczyste wertepu. Wytyczone wcześniej szlaki mogą różnić się dodatkowo stopniami trudności.

źródło: go-racing.pl / wikipedia.org

You May Also Like

Czy warto kupić używany samochód z salonu?

Używany samochód z salonu – gwarancja plus pełna dokumentacja Jednym z największych…

Luksusowe auto na minuty – czy to możliwe?

Luksusowe samochody na brak zainteresowania narzekać nie mogą. Zakup takiego auta na…

Pomysł na oryginalny prezent

W poszukiwaniu oryginalnego pomysłu na prezent nie tylko dla mężczyzny, warto zwrócić…

Jak znaleźć pomoc drogową w Gdańsku?

Gdańsk to miasto będące stolicą województwa pomorskiego, zaliczające się do grona największych…