Dbanie o zdrowie, aktywny styl życia i zbilansowana dieta idą w parze z piciem dużej ilości wody. W związku z tym wiele osób zastanawia się czy woda filtrowana ma minerały. Istnieje mylne przekonanie, że jest ich pozbawiona. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości, obalamy najczęściej powtarzane mity!
Minerały i witaminy pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji. Stanowią budulec kości i zębów, skóry i włosów. Ponadto, uczestniczą w wielu procesach metabolicznych, regulują gospodarkę kwasowo–zasadową i wodno–elektrolitową w organizmie. Niedobór minerałów może skutkować m.in. złym snem, drżeniem mięśni, łamliwymi i rozdwajającymi się paznokciami oraz wypadaniem włosów.
Makro i mikroelementy w organizmie człowieka
Minerały, które występują w organizmie w dużych ilościach nazywane są makroelementami. To m.in. wapń (główny składnik kości), a także sód, potas, fosfor, magnez i siarka. Innych soli mineralnych potrzebujemy w niewielkich ilościach i te nazywamy mikroelementami. To np. chrom, jod, żelazo i cynk. Każde z nich pełni odmienną funkcję jednak łącznie zapewniają prawidłową pracę całego organizmu. Odpowiednia ilość witamin i minerałów w diecie poprawia naturalną odporność, wzmacnia regenerację organizmu i zmniejsza skutki stresu.
Co ciekawe, wiele minerałów, np. wapń, magnez, chlor, potas, fosfor oraz sód, znajduje się w… wodzie kranowej – mimo że najczęściej kojarzymy to z butelkowaną wodą mineralną. Tymczasem, w niektórych miejscowościach woda z kranu ma wyższą zawartość minerałów niż woda źródlana kupowana w sklepie. W nieprzegotowanej wodzie kranowej, którą w naszym kraju możemy pić prosto z kranu, znajdują się wszystkie wymienione wyżej minerały – choć w różnych ilościach i proporcjach.
Czy woda filtrowana ma minerały?
Filtry do wody nie usuwają całkowicie minerałów, a jedynie zmniejszają nadmiar wapnia i magnezu, który osadza się w czajniku czy ekspresie do kawy. Nie usuwają jednak minerałów całkowicie! Picie wody zdemineralizowanej byłoby niebezpieczne dla zdrowia. Może bowiem powodować odwodnienie i wypłukiwać z organizmu ważne minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Filtry do wody zmniejszają jedynie ilość wapnia i magnezu, dodają też w niewielkim stopniu sodu. Więcej informacji o filtrach do wody znajdziesz na https://dafi.pl/blog/. Woda filtrowana zachowuje minerały zawarte w kranówce, a na dodatek zatrzymuje niepożądane związki chloru (o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu i smaku) oraz pestycydy i metale ciężkie. To z kolei sprawia, że jest bezpieczna i smaczna.
artykuł partnera