Światło ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia i komfortu. Niedostateczna ilość światła sprawia, że czujemy się senni, apatyczni a nasza produktywność spada. Dodatkowo w ciemnych wnętrzach musimy zdecydowanie bardziej wytężać wzrok, co prowadzi do migren i problemów ze wzrokiem. Oprócz kwestii zdrowotnych odpowiednie oświetlenie może pomóc w kształtowaniu przestrzeni, szczególnie ważne jest dobre doświetlenie wnętrz o niewielkiej powierzchni oraz kawalerek. Poznajmy sprawdzone sposoby na doświetlenie wnętrza.

Okna

Po pierwsze odpowiednie przygotowanie okna

Wybierając zasłony lub firany, koniecznie wybierzmy gładkie, transparentne lub półtransparentne materiały z jasnych, pastelowych lub białych odcieniach. Dobrze sprawdzą się produkty wykonane z tiulu. Starajmy się również poprzez długość lub upięcie zasłony, lub firany wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła dziennego. Jeśli mamy taką możliwość dobrym rozwiązaniem będzie całkowita eliminacja zasłon oraz usunięcie dekoracji stojących na parapecie, aby uzyskać jak najwięcej światła dziennego. Dodatkowy, optyczny efekt doświetlenia uzyskamy, malując ościeże okienne na jasnobiały kolor. Wpadające do wnętrza słońce będzie odbijane od śnieżnobiałego koloru. Aby w delikatny sposób zasłonić okno w celu zapewnienia sobie prywatności, warto zastosować plisy okienne, które możemy zasuwać od dołu lub od góry okna, dzięki czemu możemy osłonić się przed wzrokiem sąsiadów, jednocześnie nie zmieniając całkowicie wnętrza.

Kolory i tekstury również mają znaczenie

Pragnąc doświetlić wnętrze, szczególną uwagę powinniśmy również skupić na odpowiednim doborze kolorów ścian, podłogi oraz mebli, które wpłyną na rozjaśnienie wnętrza. Warto wybierać jasne kolory ścian: biele, kremy oraz pastele, nie musimy wtedy rezygnować z ciemnej podłogi, jeśli taki styl nam odpowiada. Wybierając podłogę, dobrym rozwiązaniem będzie jednak zakup materiału posiadającego połysk, który dzięki odbiciu dodatkowo rozjaśni nasze pomieszczenie. W oświetleniu wnętrza z pewnością pomogą nam jasne meble lakierowane na wysoki połysk, które doskonale odbiją światło, dodatkowo rozjaśniając wnętrze. Podczas malowania ścian warto zastosować najjaśniejszy odcień lub kolor na powierzchni znajdującej się naprzeciwko okna.

W słabo oświetlonych wnętrzach powinniśmy zrezygnować z drzwi pełnych, wykonanych z ciemnych materiałów, które dodatkowo zaciemniają pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie drzwi półprzezroczystych, które wpuszczają światło naturalne do niedoświetlonych pomieszczeń. Doskonale do tego celu sprawdzą się drzwi wewnętrzne z mleczną szybą, która zapewnia prywatność i komfort domownikom.

Oświetlenie sztuczne

W niedoświetlonych wnętrzach kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór i rozplanowanie oświetlenia sztucznego. Jednym ze sposobów oświetlenia jest zastosowanie punktowego źródła światła np. opraw natynkowych, halogenów. Warto jednak zwrócić uwagę, że doświetlają one głównie podłogę i aby doświetlić elementy znajdujące się po bokach lub na suficie musimy zastosować dodatkowe źródło światła. Dodatkowe oświetlenie sufitu niesie za sobą jeszcze jedną zaletę. Bowiem odbijające się światło od białego sufitu pomoże nam optycznie doświetlić wnętrze, podobnie jak wspomniane wcześniej białe ościeża. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się kąty, zakamarki, w których jest wyjątkowo ciemno, warto postawić w tym miejscu stylową lampę podłogową, która dodatkowo doświetli ciemne miejsce oraz doda wnętrzu dekoracyjnego wyglądu.

Prostym trikiem na doświetlenie wnętrza jest zastosowanie luster. Warto umiejscowić je np. naprzeciwko okna ( http://www.roletyalu.pl/oferta/okna-i-drzwi/okna-pcv ) lub w okolicach lamp. Tym sposobem uzyskamy niemal dwukrotnie więcej światła i optycznie oświetlimy i powiększymy wnętrze. W małym przedpokoju warto zastosować szafę z lustrzanymi frontami, która będzie pełniła dwie funkcje, z jednej strony doświetli wnętrze, a z drugiej dodatkowo optycznie je powiększy.

You May Also Like

Ekspresy marki Nivona – urządzenia stworzone dla kawoszy

Dzięki prężnemu rozwojowi, firma powstała w 2005 roku, była w stanie stać…

Dlaczego warto wybrać rolety podtynkowe?

Rolety zewnętrzne zapewniają doskonałą ochronę termiczną. Latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu, z kolei…

Rewolucja w Budownictwie: Początki Okien PCV

Współczesne budownictwo jest pełne zaawansowanych rozwiązań, które zwiększają komfort, bezpieczeństwo i efektywność…

Ocieplenie bram garażowych: rolowane vs segmentowe

Bramy garażowe odgrywają kluczową rolę nie tylko w estetyce naszego domu, ale…