Pielęgnacja opon i felg jest kluczowa nie tylko dla wyglądu samochodu, ale przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Dzisiaj na rynku znajdziemy liczne środki do czyszczenia opon. Które z nich są godne uwagi? Sprawdź!

Mycie opon – dlaczego jest takie ważne?

Mycie i konserwowanie samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Nie dla wszystkich jednak oczywiste jest mycie opon. Większość kierowców czyści tylko nadwozie i ewentualnie felgi, pomija jednak same opony. To błąd! Opony ulegają przecież silnemu zabrudzeniu (zresztą podobnie jak inne elementy samochodu), a wiadomo, że im coś bardziej brudne, tym gorzej pracuje. Zagrożenie mogą stanowić dostające się między rowki bieżnika piach czy kamienie.

Pewnym jest, że regularne czyszczenie opon specjalistycznymi środkami może podnosić ich żywotność. Myta systematycznie opona wyróżnia się większą odpornością na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Jazda na takich oponach jest również o wiele bezpieczniejsza.

Czyszczenie felg – jak zrobić to prawidłowo?

Jak czyścić felgi? Krok pierwszy to opłukanie ich z brudu. Najwygodniej będzie to zrobić za pomocą myjki wysokociśnieniowej albo węża ogrodowego, który zapewnia wysokie ciśnienie wody. Po takim wstępnym płukaniu czas na właściwe czyszczenie felg. Tutaj należy już zastosować odpowiednie środki. Nie radzimy sięgać po bardzo silne preparaty „do mycia wszystkiego”, które mogłyby uszkodzić lakier. Lepiej wybrać środek dedykowany czyszczeniu felg, który jest jednocześnie skuteczny i delikatny. Sprawdzonym środkiem do mycia felg jest np. płyn od Liqui Moly, który doskonale nadaje się do delikatnego, ale też intensywnego czyszczenia felg aluminiowych oraz stalowych. Dodatkowo zabezpiecza je przed kolejnym, bardzo uporczywym zabrudzeniem.

Jak go używać? Środek nakładamy na felgę, delikatnie przecieramy i spłukujemy chłodną wodą. Jeżeli felgi były bardzo brudne, takie działanie może nie wystarczyć, dlatego mycie należy powtórzyć. Mimo to czasem na felgach pozostają niezwykle trudne do usunięcia plamy ze smoły czy osad z klocków hamulcowych – wówczas konieczne będzie wyczyszczenie ich specjalnym środkiem dającym efekt tzw. krwawej felgi, np. Roton od K2. To preparat, który rozpuszcza najbardziej uciążliwe zabrudzenia – tworząca się wtedy piana zabarwia brud na czerwono, stąd nazwa.

Sprawdź też inne skuteczne środki do czyszczenia felg.

środek do czyszczenia felg

Skuteczne środki do czyszczenia opon – jakie wybrać?

Czyszczenie opon nie jest skomplikowane. Najpierw trzeba je dokładnie wypłukać wodą pod ciśnieniem, nałożyć środek, wyczyścić opony gąbką lub szczotką, odczekać i wypłukać. Kolejny krok to nałożenie preparatów konserwujących według instrukcji na opakowaniu. Pamiętaj, aby specjalistycznych środków do czyszczenia opon nie stosować na bieżnik, a tylko na rant opony.

Dużym zainteresowaniem wśród kierowców cieszą się pianki do czyszczenia opon, np. pianka Sonax. Mycie opon takim środkiem jest dziecinnie proste. Wystarczy spryskać powierzchnię i gotowe. Środek nie tylko czyści opony, ale przywraca im połysk i nasyca kolor. Chroni również przed pękaniem gumy.

W ofercie sklepów motoryzacyjnych znajdziesz też sporo środków do renowacji opon (np. płyn renomowanej marki Turtle Wax). A to oznacza, że dzięki odpowiednim preparatom możesz przywrócić żywotność nawet starym oponom. Warto sięgnąć także po środki do nabłyszczania. Np. K2 BOLD to bardzo prosty w użyciu preparat, który został stworzony specjalnie do pielęgnacji opon. Dzięki niemu wyblakłe gumowe elementy odzyskują pierwotny kolor, stają się błyszczące i wyglądają niemal jak nowe. Wrażenie mokrej opony utrzyma się przez długi czas, a wszystko to dzięki technologii powierzchniowo-czynnych polimerów silikonowych. Dodatkowo dobry nabłyszczacz chroni przed zanieczyszczeniami drogowymi i promieniowaniem UV. Regularna pielęgnacja zapewni zabezpieczenie przed ponownym osadzaniem się brudu.

środek do czyszczenia opon

Dlaczego warto stosować środki do pielęgnacji opon? Podsumujmy!

Lista zalet korzystania z preparatów do opon jest bardzo długa. Podsumujmy je:

  • zabezpieczenie przed pękaniem,
  • ochrona przed wysychaniem,
  • zapewnienie elastyczności gumy,
  • łatwość w skutecznym myciu opon,
  • ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV,
  • piękny wygląd.

Pamiętaj, aby regularnie myć opony, które każdego dnia narażone są na działanie brudu i innych szkodliwych czynników. Wbrew pozorom mycie i konserwacja nie zajmie Ci wiele czasu. Warto go poświęcić, by cieszyć się bezpieczną jazdą i pięknym wyglądem opon. Pamiętaj, że wysokiej jakości środki do opon w dobrych cenach znajdziesz w sklepie nocar.pl. Udanych zakupów!

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

You May Also Like

Zabytkowy samochód na ślub – jak wypożyczyć w Krakowie?

Zabytkowe samochody mają wielu zwolenników na całym świecie, w tym również i…

Co musisz kupić do swojego kampera

Kampery to idealne rozwiązanie dla miłośników swobodnych podróży. Na kilka tygodni bądź…

Jak kupować odzież na motocykl?

Odpowiednia odzież jest niezbędna do bezpiecznej jazdy motocyklem. Rynkowa oferta w tym…

Jak znaleźć pomoc drogową w Gdańsku?

Gdańsk to miasto będące stolicą województwa pomorskiego, zaliczające się do grona największych…