Jaki kierunek gwarantuje dobrze płatną pracę? Na ten temat zdania są podzielone. Jest jednak kilka “pewniaków”, jak ekonomia, finanse, czy też zarządzanie. Studia na tych kierunkach dają szerokie uprawnienia, a ich absolwenci zwykle niedługo rozglądają się za miejscem dla siebie. Jakie perspektywy daje zarządzanie?
Interdyscyplinarny kierunek studiów
Studia z zarządzania to jeden z popularniejszych kierunków. Bez względu na koniunkturę, jego absolwenci raczej dobrze sobie radzą na rynku pracy. Masz ścisły, ale analityczny umysł? Potrafisz łączyć wiedzę z wielu dziedzin? Jeśli odpowiesz twierdząco na powyższe pytania, na pewno masz psychiczne predyspozycje do tego zawodu. Zarządzanie to jedna z najbardziej rozległych dziedzin. Co więcej, dość szybko będziesz musiał sprecyzować, jaką jego odmianę chcesz zgłębiać, bo zarządzanie ma wiele odmian. W twoim grafiku zajęć na pewno znajdą się matematyka, finanse, psychologia, prawo, jak również zarządzanie zasobami ludzkimi.
Szerokie horyzonty w kraju i za granicą
Bywają uczelnie, jak Vistula, które współpracują z innymi instytucjami edukacyjnymi, również zagranicznymi. Dzięki temu już na etapie studiów licencjackich można liczyć na tzw. double degree, czyli umowę o podwójnym dyplomowaniu, także dla uczelni partnerskiej. Co więcej, istnieje możliwość otrzymania finansowania jednego, bądź dwóch semestrów przez uczelnię partnerską. Podwójne dyplomy mają jeszcze większą wartość. Dzięki nim łatwiej o pracę bez względu na szerokość geograficzną. Jaka nagroda czeka na osobę, która ukończy studia z zarządzania? Dość często, choć nie natychmiast, jest to praca na stanowiskach kierowniczych.
Praca, uzależniona od specjalizacji
Zarządzanie to bardzo szeroki kierunek. Uczelnie zwykle dają kilka możliwości specjalizacji, wybieraną na czwartym roku studiów. Jakie opcje mają do wyboru studenci?
1. Zarządzanie cyberbezpieczeństwem w biznesie. Nauczysz się, jakie istnieją zagrożenia w cyberprzestrzeni i w jaki sposób je rozpoznać. Poznasz techniki i metody włamań do systemów informatycznych oraz zasady postępowania po cyberataku. To także cenna wiedza na temat zarządzania zespołami ds. bezpieczeństwa.
2. Marketing i sprzedaż to specjalizacja dla osób, które chcą nauczyć się opracowywać i wdrażać programy marketingowe. Tutaj stawia się na techniki sprzedaży, zarządzanie i współpracę z dostawcami.
3. Zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli skuteczne sposoby na pozyskiwanie i rozwój kapitału ludzkiego. Dowiesz się wszystkiego o rekrutacji, selekcji, motywowaniu i metodach tzw. “twardego HR”.
4. Zarządzanie biznesem. Przyda się osobie, która chce rozwijać własną firmę, lub działać w ramach innego podmiotu. To prawdziwe pensum wiedzy na temat strategii w biznesie, zarządzania ludźmi i budżetami.
Gdzie można pracować po zarządzaniu? W zasadzie w każdej branży. Najczęściej praca wiąże się z wybraną specjalnością, choć nie jest to reguła.