Subtelny, romantyczny, delikatny i… pachnący! Taki jest styl prowansalski. Chcesz poczuć zapach lawendy podczas gotowania w kuchni? A może przenieść się myślami na francuską prowincję? Wolisz rozkoszować się aromatyczną herbatą na tarasie? Wszystko jest możliwe, w dodatku w twojej własnej przestrzeni! Jak? Zainspirujemy cię do samodzielnego przygotowania stylu prowansalskiego w mieszkaniu i domu.

Styl prowansalski – charakterystyka francuskiej estetyki

Jak sama nazwa wskazuje, styl ten pochodzi z Prowansji. Tę piękną okolicę na południu Francji wypromowali swoją twórczością impresjoniści. Od tamtej pory wielbiciele tego klimatu próbują odtworzyć go w swoich wnętrzach. Malarska estetyka przywołuje bliskość natury, stąd też głównym używanym surowcem jest drewno. Materiał ten widoczny jest nie tylko w meblach takich jak łóżko, krzesła czy stół, lecz także da się go zaobserwować w dyskretnych akcesoriach rozmieszczanych po całej przestrzeni mieszkania czy domu.

Lekkość i subtelność króluje w tym stylu. Poza wszechobecną bielą stosowane są pastelowe odcienie barw. Do najpopularniejszego należy oczywiście lawendowy kojarzony z kwitnącymi polami rodem z Prowansji. Jednak prócz fioletu warto się skupić na szarościach, różach, écru, błękitach czy żółciach.

Styl prowansalski – wnętrza i kilka dodatków

Motywy kwiatowe świetnie odnajdą się w nawiązywaniu do francuskiej estetyki. Możesz je przemycić w akcesoriach takich jak poduszki, koce, obrazy czy w innych drobiazgach. Roślinne inspiracje spróbuj przedstawić też wprost – wyhoduj własne zioła w kuchni, ozdób balkon barwnymi kwiatami lub rozwieś sukulenty w pomieszczeniach.

Prowansalska estetyka pozwala na ujawnienie twojej romantycznej duszy. Marzysz o toaletce w sypialni? Albo o dekoracyjnym lustrze w łazience? Nie krępuj się! To również styl, w którym minimalizm nie jest wymagany. Dekoracją samą w sobie stają się m.in. talerze eksponowane na kuchennych meblach lub ażurowe doniczki z kwitnącymi roślinami.

Zajrzyj na: https://jarstol.eu.

You May Also Like

Podbijak do skóry – CraftPoint

Podczas tworzenia projektów kaletniczych występuje wiele etapów, które powtarzają się jak mantra.…

Prezent życia czyli jazda bolidem KTM X-Bow

Kochasz szybką jazdę lub jesteś zapalonym fanem motoryzacji? Od zawsze interesują cię…

Dlaczego warto mieć domową siłownię?

Trening siłowy stał się ostatnio jedną z popularniejszych form aktywności fizycznej. Nawet…

5 sposobów na tańsze zakupy

Zakupy spędzają sen z powiek wielu osobom. Jeśli jesteś jedną z nich…