Zatrzymanie awaryjne jest bardzo istotną opcją w każdym zakładzie pracy. Dzięki niemu możliwe jest zahamowanie urządzenia w sytuacjach nagłych i niebezpiecznych. Chociaż najczęściej wyłącznik bezpieczeństwa przyjmuje formę czerwonego grzybkowego przycisku umieszczonego na żółtym tle, to jednak nie jest to jedyna opcja. Możliwe jest to bowiem także za pomocą wyłącznika linkowego. O tym jak działają one w tej właśnie formie, piszemy poniżej.

Zastosowanie wyłączników linkowych

Wyłącznik linkowy bezpieczeństwa spełnia dokładnie tę samą funkcję, jak wspomniany wcześniej przycisk. Tutaj jednak od razu warto rozprawić się z pewnym niuansem. Otóż pomimo tego, że
w nazwie widnieje tu słowo „wyłącznik”, to tak naprawdę tego typu elementy służą nie tyle
do wyłączania, ile do zatrzymywania pracy urządzenia. Gdy chodzi zresztą o samo nazewnictwo, to można się tu spotkać także z określeniem linkowego wyłącznika zatrzymania awaryjnego. A gdzie dokładnie się go stosuje?

Wyłączniki bezpieczeństwa najpowszechniej stosowane są na długich ciągach maszyn pomiędzy stanowiskami operatorskimi. Co jednak istotne absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyłącznik linkowy bezpieczeństwa mógł być wykorzystany także na krótszych odcinkach maszynowych. Najistotniejszą funkcją, którą mają one spełnić, jest umożliwienie danej osobie szybkiego zatrzymania urządzenia, zanim dojdzie do sytuacji niebezpiecznej. Oczywiście tu warto zaznaczyć, że funkcja zatrzymania awaryjnego jest tylko uzupełnieniem standardowych środków ochronnych, które zawsze należy stosować w czasie wykonywania zadań zawodowych przy wszelkich maszynach. Dodajmy także, że tak jak w przypadku innych urządzeń, także i tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowość instalacji. To natomiast, w jaki sposób generowany ma być sygnał, determinuje z kolei norma PN-EN ISO 13850. Określa ona, iż musi on zostać uruchomiony zawsze wtedy, gdy linka lub drut są obluzowane, przerwane lub też całkowicie odłączone. Dlatego też w momencie, gdy następuje zerwanie linki, to wówczas niezwłocznie aktywowana jest funkcja zatrzymania awaryjnego. Dodajmy, że niektóre modele wyłączników linkowych wyposażone są w system wskazujący na poprawne naciągnięcie linki.

Zalety wyłączników linkowych

Na koniec warto wspomnieć też o zaletach wyłączników linkowych. Oprócz oczywistej dotyczącej poprawy bezpieczeństwa można bowiem znaleźć ich jeszcze kilka. Jedną z nich jest to, że mogą być one używane z dowolnego miejsca przebiegania linki. Do kolejnej zaliczyć trzeba też wykonanie ich obudów z bardzo mocnych materiałów. Zazwyczaj są nimi aluminium, stal czy też tworzywa sztuczne. Niektóre modele są z kolei wytwarzane ze stali nierdzewnej, co daje jeszcze większą wytrzymałość na przykład podczas użytkowania w wilgotnym środowisku. Te wszystkie cechy sprawiają, że wyłączniki linkowe już od wielu lat znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Patrząc na praktykę widać wyraźnie, że szczególnie dobrze sprawdzają się one w zakładach, gdzie występuje ryzyko wybuchu, takich jak kopalnie czy też zakłady chemiczne. Z pewnością warto zatem postawić na takie rozwiązanie.

You May Also Like

Modyfikacje do gier

Branża gier komputerowych prężnie się rozwija. Jesteśmy w tych czasach, gdzie cyfrowa…

Optymalne wykorzystanie sprężarki powietrza – jak zwiększyć efektywność kompresora?

Sprężone powietrze pełni ważną funkcję w różnych cyklach produkcyjnych. W rozmaitych czynnościach…

Która torebka wodoszczelna jest godna uwagi?

Torebka wodoszczelna to akcesorium, które znajdzie zastosowanie o każdej porze roku. Latem…

Historia gramofonu

Zastanawialiście się kiedyś, skąd się wziął – przeżywający swój renesans – gramofon?…